Dobrze zorganizowane szkolenia team building powinny mieć jasno określony cel. Im precyzyjniej zdefiniujemy go, tym lepiej trenerzy mogą przygotować program „szyty na miarę”.
Od blisko 20 lat prowadzimy szkolenia team building w Polsce, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, w Czechach, na Węgrzech, Liwie i w Słowenii. Realizujemy spotkania łączące zabawę z inspiracją albo nauką dot. umiejętności zespołowych, kreatywnych i przywódczych. Motywujemy do współpracy, albo zachowań zgodnych z wartościami firmy (np proaktywności, zaufania). W oparciu o nasze gry tworzymy scenariusze dopasowane do celów konkretnego wyjazdu oraz specyfiki grupy uczestników – np ich sprawności fizycznej.
Specjalizujemy się w grach scenariuszowych i strategicznych, zespołowych eksperymentach kreatywnych, oraz zadaniach terenowych (np nawigacyjnych, wspinaczkowych, poszukiwawczych, wodnych…). W Rankingu Firm Szkoleniowych zostaliśmy uznani za najlepszego polskiego organizatora szkoleń team building.
Poniżej prezentujemy cele, w których realizacji pomóc mogą nasze zajęcia team building.
Cele szkolenia team building związane z rozwojem zespołu jako całości:
- budowanie nowego zespołu
- usprawnienie pracy istniejącego zespołu (rozwój silnych stron i rozwiązanie najistotniejszych problemów, refleksja nad dotychczasową współpracą i propozycje usprawnień)
- zdefiniowanie ról zespołowych
- zintegrowanie zespołu powstałego z dwóch innych (np. fuzja, reorganizacja)
- utrzymanie motywacji zespołu w momentach zmian i kryzysów (np. po zmianie strategii firmy)
- zbudowanie formalnych i nieformalnych relacji pomiędzy działami, poprawa komunikacji pomiędzy działami
Cele związane z rozwojem konkretnych umiejętności poszczególnych członków zespołu:
- komunikacja i komunikowanie się,
- zarządzanie i przewodzenie zespołem,
- zarządzanie czasem, efektywność osobista (wybrane elementy),
- radzenie sobie ze stresem,
- prowadzenia zespołu projektowego,
- komunikacja i współpraca międzykulturowa
Inne cele możliwe do realizacji w czasie szkolenia:
- budowanie relacji z klientami (wyjazdy handlowców i klientów)
- rekreacja i motywacja – wyjazdy będące nagrodą dla najlepszych pracowników, część programu stanowi rekreacja (np. zwiedzanie, narty), część szkolenie
W zależności od celu szkolenia i specyfiki grupy uczestników, nasze zajęcia mogą wymagać różnego poziomu wysiłku fizycznego i dawać różną dawkę adrenaliny:
Pleasure – szkolenie nie zawiera żadnych ćwiczeń, których wykonanie mogłoby podnieść poziom adrenaliny uczestników lub spowodować zmęczenie fizyczne. Wszystko odbywa się na trawie, na wysokościach maks. do 2 metrów nad ziemią, a zabawy ruchowe polegają np. na zespołowym konstruowaniu, poszukiwaniu, realizacji wybranego scenariusza, eksmerymentach i łamigwkach.
Adventure – Szkolenie zawiera ćwiczenia podnoszące nieco poziom adrenaliny (np. łatwa wspinaczka, zjazdy na linach itp.). Prawidłowo prowadzone zajęcia nie wymagają jednak żadnej szczególnej sprawności fizycznej, a wykonanie wszystkich zadań musi być osiągalne nawet dla osób z nadwagą, o minimalnej kondycji fizycznej, mających lęk wysokości, nie potrafiących pływać itp. Np. podczas wspinaczki osoba wchodząca do góry jest wspomagana przez innych uczestników, którzy w trudnych momentach podciągają wspinacza do góry.
Extreeme – szkolenie zawiera dużą dawkę adrenaliny i wymaga pewnej kondycji fizycznej. Nie wymaga jednak np. umiejętności wiązania węzłów, znajomości zasad bezpieczeństwa itp. – to należy do prowadzących.
Nie ma prostej korelacji pomiędzy ekstremalnością zajęć, a ich wartością edukacyjną, wszystko zależy od potrzeb. Dawka adrenaliny i emocji, dostarczona uczestnikom szkolenia, powinna być zauważalna (by szkolenie zapadło w pamięć), ale nie nadmierna – by w emocjach nie zgubić celu treningu. Jeżeli ktoś nigdy nie brał udziału w grach typu „Pleasure”, poziom „Adventure” może być dla niego nieco zbyt emocjonujący (chyba, że np. uczestnicy są młodzi i na co dzień uprawiają sport). I odwrotnie – gdy ktoś oswoił się już grami w parku, kolejne szkolenie na łące nie zapadnie w pamięć tak, jak sesja w jaskini.
Zwykle osobom, które po raz pierwszy przechodzą szkolenie team building proponuje się na początek zajęcia typu pleasure, potem adventure. Extreeme przeznaczony jest dla weteranów szkoleń terenowych.
Z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku wyjazdu szkoleniowego, a nie incentive, najlepiej sporządzić różnorodny program zajęć parkowych i na orientację (pleasure), oraz niezbyt ekstremalnych zajęć wspinaczkowych lub wodnych (adventure).