W 2022 r. organy regulacyjne wyciągną wtyczkę z długoletniego, wszechobecnego London Interbank Offered Rate (Libor). Ta globalna stopa kredytowa stanowi podstawę infrastruktury kontraktowej i transakcyjnej o wartości około 200 bilionów dolarów, a międzynarodowi bankierzy, działy finansowe przedsiębiorstw, maklerzy i handlowcy obawiają się, że zbliżające się wygaśnięcie tej stopy może mieć poważny wpływ na stabilność rynku. Pisarz finansowy Andrew Deichler analizuje obecne środowisko Liboru i nowy wskaźnik, który może go zastąpić. Ten zwięzły raport będzie niezwykle cenny dla profesjonalistów rynku.

Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo z angielskiego (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze gry integracyjne.

Wnioski
Uczestnicy rynku od dziesięcioleci polegają na London Interbank Offered Rate (Libor) jako podstawowej metryce wyceny kontraktów i transakcji.
W związku z likwidacją Liboru w 2022 r. zainteresowane strony będą musiały przestawić swoją podstawę wyceny na Secured Overnight Financing Rate (SOFR).
Liderzy rynku nie mogą sobie pozwolić na przyjęcie postawy wyczekującej w kwestii przejścia z Liboru na SOFR.
Podsumowanie
Uczestnicy rynku od dziesięcioleci polegają na London Interbank Offered Rate (Libor) jako podstawowej metryce wyceny kontraktów i transakcji.
Libor reprezentuje średnią globalną krótkoterminową stopę procentową, szeroko stosowaną w wycenach kredytów i innych transakcji finansowych. Od 2022 r. działy finansowe przedsiębiorstw, sektor inwestycyjny i międzynarodowa bankowość nie będą miały już do dyspozycji Liboru jako mechanizmu porównawczego. Obecnie podmioty korporacyjne, finansowe i inwestycyjne posiadają ponad 200 bilionów dolarów ekspozycji na Libor, a zniknięcie tego wskaźnika może wprowadzić ryzyko systemowe do globalnego ekosystemu finansowego.

Wraz z likwidacją Liboru w 2022 r. zainteresowane strony będą musiały przenieść swoją podstawę wyceny na Secured Overnight Financing Rate (SOFR).
Alternatywnych Stawek Referencyjnych (ARRC) uważają, że Secured Overnight Financing Rate (SOFR) stanowi najbardziej przejrzyste i wiarygodne rozwiązanie finansowe. Chociaż pracownicy ARRC popierają SOFR, uczestnicy rynku nie są w 100% przekonani do tej metryki. Wyzwanie polega na niemożności wymuszenia przejścia na SOFR w miarę upływu terminu ważności Liboru. Kierownictwo korporacyjne i finansowe będzie musiało w końcu przeprowadzić analizę due diligence i odkryć ceny związane z SOFR, aby móc ponownie wycenić transakcje na poziomie odpowiadającym Liborowi.

„Skarbnicy korporacyjni muszą jak najszybciej rozpocząć proces odchodzenia od Liboru. Jeśli tego nie zrobią, narażają swoje firmy na niebezpieczeństwo – a nawet ryzykują załamanie całego systemu finansowego.” „
Fed może jednak zaoferować niewiele wskazówek dotyczących SOFR z punktu widzenia „prawidłowej” stopy. Urzędnicy banku centralnego uważają, że to rynek będzie musiał ustalić odpowiednią wycenę. Ponieważ jednak zarówno instytucjonalne, jak i konsumenckie produkty i instrumenty finansowe korzystają obecnie z Liboru, zainteresowane strony ze zrozumiałych względów obawiają się zamiany Liboru na SOFR.

Liderzy rynku nie mogą sobie pozwolić na przyjęcie postawy wyczekującej w kwestii przejścia z Libor na SOFR.
Kierownicy, którzy grają na zwłokę z przyjęciem SOFR, wprowadzają do swojej działalności niestabilność i ryzyko. Poza kwestiami finansowymi, niejednoznaczność języka umów może prowadzić do konsekwencji prawnych.

„Wiele z istniejących umów było źle skonstruowanych, ponieważ ludzie nie sądzili, że Libor może kiedykolwiek przestać obowiązywać”.
Rok 2022 może wydawać się odległym wydarzeniem kalendarzowym, jednak uczestnicy rynku muszą chronić światowy system finansowy i gospodarczy przed potencjalnym „czarnym łabędziem” związanym z upadkiem Liboru.

O autorze
Andrew Deichler jest menedżerem ds. treści multimedialnych w Association for Financial Professionals.